Proč se (ne)vyplatí ready made akciová společnost

Proč se (ne)vyplatí ready made akciová společnost

Chtěli byste začít podnikat a rádi byste se vyhnuli zdlouhavému zakládání nové společnosti? Při hledání odpovědi pravděpodobně narazíte na nabídku ready made společností, které si můžete koupit a začít rovnou podnikat. Toto řešení zní ale možná až příliš jednoduše. Na co si dát pozor při pořizování ready made akciové společnosti a proč se tento nákup nemusí vždy vyplatit?

Proč se (ne)vyplatí ready made akciová společnost
Zdroj: Freepik.com

Co znamená ready made akciová společnost?

Ready-made akciová společnost je taková společnost, kterou někdo založil a registroval, ale nevyužil ji k žádné obchodní činnosti. Rozhodl se tuto akciovou společnost prodat dalším zájemcům, kteří se díky tomu vyhnou některým nákladům a časovým prodlevám, se kterými by se potýkali při klasickém založení nové akciové společnosti. Ready made společnosti tedy bývají založeny jen za účelem prodeje a měly by správně splňovat zákonem stanovené podmínky.

Jaké jsou výhody ready made akciové společnosti

Pokud zvažujete založení akciové společnosti, může nákup ready made společnosti působit výhodněji, protože k založení akciové společnosti je nutný základní kapitál v minimální výši 2 miliony Kč. I když pro samotné založení stačí splatit 30 % z této hodnoty, prodejci ready made společností nabízí akciovky již za cca 50 tisíc korun i se splaceným základním kapitálem a okamžitou možností začít podnikat, protože ready-made společnost již byla zapsána do obchodního rejstříku. Hlavní výhody nákupu ready made akciové společnosti jsou tedy stavěny na rychlosti a jednoduchosti na pořízení.

Je kapitál ready made akciové společnosti skutečně splacený?

Před koupí ready made akciové společnosti je potřeba si uvědomit, že se jedná pouze o formálně splacený základní kapitál. Díky tomu sice můžete začít podnikat hned, během fungování společnosti ale budete muset danou částku dorovnat, a to buď doplatit fyzicky, nebo udělat zápočet oproti budoucí výplatě zisku. Společně s dalšími poplatky spojené s celkovým převodem a koupí ready made akciové společnosti tak může být konečná pořizovací cena vyšší než při založení vlastní akciové společnosti od začátku.

Jaké jsou nevýhody ready made akciové společnosti

Prodejci ready made akciových společností většinou zaručují čistou obchodní historii a společnost by tím pádem neměla být zatížena žádnými závazky. Bohužel se ale může stát, že člověk narazí na nepoctivého prodejce, který zamlčí existující skryté závazky. Takový podnikatelský start pak není pro nového majitele společnosti vůbec příjemný a původní výhodná koupě mu nakonec přinese výrazně vyšší náklady, než s jakými počítal.

I když prodejci slibují rychlý a snadný start podnikání, nikdy nemohou zaručit to, zda bude mít daná akciová společnost na trhu úspěch. Podnikatel musí pracovat s tím, co si koupil. Pokud se rozhodne pro společnost s existující obchodní historií, může narazit na již zavedené procesy, které ve společnosti fungují, a může být pro něj obtížnější implementovat nové procesy a formovat společnost podle svých podnikatelských představ. V tom horším případě si může koupit společnost se špatnou obchodní historií, kterou mu nepoctivý prodejce zamlčel. Proto se v případě koupě ready made akciové společnosti doporučuje najít spolehlivého prodejce, který smluvně garantuje, že společnost není zatížena žádnými závazky.

Z těchto důvodů se mnoho podnikatelů rozhodne raději založit novou akciovou společnost od začátku, aby si mohli být jisti, že mají kontrolu nad celým procesem a vyhnuli se případným skrytým závazkům a dodatečným nákladům na koupi ready made společnosti.

Související články k tématu

Skip to content