Prodej ready made společností s ručením omezeným: Proč si ji (ne)koupit?

Prodej ready made společností s ručením omezeným: Proč si ji (ne)koupit?

Přemýšlíte o podnikání a chcete se vyhnout byrokracii spojené se zakládáním nové společnosti? Ready made společnosti s ručením omezeným vypadají jako atraktivní řešení. Je ale vše tak růžové, jak se na první pohled zdá? Pojďme se podívat na klíčové body, které by měl každý potenciální kupující zvážit.

Ready made společnosti, známé také jako shelf companies, společnosti na klíč nebo předzaložené společnosti, jsou právnické osoby, které byly založeny za jediným účelem – k prodeji. Tyto společnosti jsou již zapsány v obchodním rejstříku, mají přidělené IČO a formálně splacený základní kapitál. Ready made společnosti s ručením omezeným nabízí potenciálním podnikatelům rychlý start bez nutnosti vyřizovat administrativu. Přesto je důležité si uvědomit několik klíčových faktů a potenciálních úskalí, která s koupí takové společnosti souvisí.

Výhody ready made společností

Jednou z hlavních výhod ready made společností, kterou vám jejich prodejci pravděpodobně zdůrazní, je možnost začít ihned fakturovat. To je výhodné zejména pro podnikatele, kteří potřebují rychle zahájit své podnikání nebo využít okamžité příležitosti na trhu. Prodejci ready made společností vám také často nabídnou možnost virtuálního sídla.

Dále se zřejmě od prodejců dozvíte, že ready made společnosti jsou „čisté“, což znamená, že před prodejem nevyvíjely žádnou činnost a nemají žádné dluhy ani závazky. Za těchto předpokladů nebudou muset potenciální kupující řešit žádné komplikace vzniklé v minulosti.

Nevýhody a rizika ready made společností

Přestože ready made společnosti nabízejí některé výhody, mají i určité nevýhody a dokonce rizika, na která je třeba brát zřetel. První nevýhodou je rozhodně vyšší cena – ready made společnosti jsou znatelně dražší než založení nové společnosti od nuly. Kromě nákladů na samotné založení a odměny notáři totiž v kupní ceně zaplatíte také za čas strávený administrativou, kterou musel prodejce ready made společnosti při jejím založení vyřídit, a samozřejmě poplatek za zprostředkování.

Je třeba dodat, že v dnešní době již máte možnost založit s.r.o. i během jednoho dne, odkudkoliv a s minimem výdajů přímo u Notářské komory České republiky. A to bezpečně a s jistotou.

Založit s.r.o. online
Nejrychlejší a nejlevnější založení s.r.o. přímo u Notářské komory České republiky

Také je třeba mít na paměti, že i když jsou ready made společnosti prezentovány jako „čisté“, nemusí to nutně znamenat, že tomu tak skutečně je. Je proto zcela nezbytné se opravdu důkladně přesvědčit, že s sebou společnost nenese žádné dluhy ani břemena z minulosti.

Neprovedete-li důkladnou due dilligence, pak se vystavujete velkému riziku. V případě koupě ready made společnosti často nemáte možnost předem provést důkladnou daňovou, právní a finanční kontrolu, zda společnost skutečně nemá žádné skryté dluhy, závazky nebo právní problémy.

Dalším důležitým aspektem je transparentnost a důvěryhodnost prodejce ready made společností. Je důležité vybrat si poskytovatele, který má dobrou pověst a je schopen poskytnout veškeré potřebné informace o společnosti včetně kompletní historie. Nechte si doložit, že skutečně kupujete s.r.o. s čistým štítem.

Posledním bodem je důvěryhodnost samotné zakoupené společnosti. Řada prodejců ready made společností argumentuje, že čím déle je společnost zapsaná v obchodním rejstříku, tím důvěryhodněji působí. Ovšem v praxi se nezřídka stane, že se podnikatel setká s klientem, jemuž stačí jediný pohled do rejstříku, aby zjistil, že ona historie společnosti se skládá v podstatě z čekání na nového majitele. A to může v jeho očích vyvolat spíše nedůvěru.

Zdroj: Freepik.com

Koupě ready made společnosti s.r.o. se mnoha podnikatelům jeví jako atraktivní řešení, které jim umožní rychle a efektivně vstoupit na trh. Slibuje rychlost, pohodlí a „čistý začátek“. Pokud se pro tuto možnost rozhodnete, je nezbytné provést důkladnou due diligence a vybrat si důvěryhodného poskytovatele, abyste minimalizovali potenciální rizika a zajistili hladký start podnikání. Vždy je důležité vážit všechny výhody i nevýhody a zhodnotit, zda je koupě ready made společnosti nejlepší volbou pro vaše podnikatelské plány.

Chcete mít jistotu, že je vaše společnost skutečně bezúhonná, nemá dluhy ani břemena a navíc chcete ušetřit na nákladech? Založte si s.r.o. přímo u notáře ještě dnes!

Skip to content