Ready made

Rizika ready made společností s ručením omezeným

Zní to skoro jako pohádka – chcete začít podnikat, toužíte po vlastním „eseróčku“, ale nemáte čas ani chuť obíhat úřady, a tak využijete nabídky na koupi hotové, tedy ready made společnosti. Ovšem praxe může mít do pohádky často hodně daleko, nejlevnější nabídka se umí prodražit a lákavé nabídky málokdy upozorňují na rizika.

Proč byste měli nákup ready made společnosti raději zvážit, co všechno vám může hrozit, a existuje bezpečnější a výhodnější alternativa?

Co je ready made společnost

Co si vlastně pod pojmem ready made společnost představit? Jedná se o společnost založenou v minulosti, která vznikla čistě za účelem prodeje. Je zapsaná v obchodním rejstříku, má přidělené IČO, zvolený název, sídlo, svého jednatele, společníka a obvykle plně splacený základní kapitál. Nevyvíjí však žádnou obchodní činnost, a je tak v podstatě jen jakousi prázdnou schránkou, která čeká na převzetí novým majitelem.

Popularita ready made společností vyplývá ze skutečnosti, že řada podnikatelů žije v představě o složitosti a zdlouhavosti administrativního procesu, který je spojen se založením nové společnosti s ručením omezeným (případně akciové společnosti, pro které ready made společnosti rovněž existují). Ostatně prodejci ready made společností tyto obavy často ještě přiživují.

Ve skutečnosti však existují snazší, rychlejší a také bezpečnější cesty k vlastnímu „eseróčku“. Navíc pořízení ready made společnosti s sebou nese i některá nepříjemná rizika.

Důvěryhodnost? Jak pro koho…

Řada prodejců ready made společností argumentuje, že čím déle je společnost zapsaná v obchodním rejstříku, tím důvěryhodněji působí (vždyť už je na trhu několik let). Ovšem v praxi se může stát, že se podnikatel setká s klientem, jemuž stačí jediný pohled do rejstříku, aby zjistil, že ona historie společnosti se skládá v podstatě z čekání na nového majitele. A to může v jeho očích způsobit spíše nedůvěru k dané společnosti.

Podobné rozčarování (ovšem často s horšími následky) může čekat podnikatele, který si ready made společnost pořídí za účelem snazšího získání úvěru (opět díky delší historii firmy). Banka si opět skutečnost ověří v obchodním rejstříku a může se stát, že bude přidělení finančních prostředků posuzovat mnohem přísnějším okem.

Zcela bez rizika? Jak kdy…

Ačkoli by měla být ready made společnost zcela bez závazků, můžete narazit i na nesolidní prodejce nabízející společnosti, které nejsou tak zcela bez historie. Cena je skvělá, jednání rychlé a společnost „zaručeně“ čistá, předchozí majitel to přece tady písemně potvrdil, než odjel do zahraničí. Ačkoli se technicky vzato v takovém případě o ready made nejedná, víte, jak to poznat? Nový majitel spoléhá na mnoho ujištění. A pak jej může čekat nepříjemné překvapení například v podobě věřitele, který po něm požaduje splacení dluhu! I s takovými případy už se české soudy setkaly.

Osoba, která je zapsaná v obchodním rejstříku jako společník, už společníkem být nemusí. Jenom nebyl tento údaj v obchodním rejstříku změněn nebo k převodu došlo den předem. A nemusí se jednat o úmysl, i omyly se stávají.

Jistě, vše má své řešení, ale chcete začít podnikání s tím, že čekáte, až se „to“ vyřeší?

Nejlevnější a nejrychlejší? Rozhodně ne…

Vraťme se ještě k často opakovaným slibům prodejců ready made společností, že zakoupení již hotové firmy představuje nejrychlejší, nejsnazší a nejlevnější způsob, jak přijít k vlastnímu „eseróčku“. Ve skutečnosti to nemusí platit ani v jednom deklarovaném bodě.

Rychlost ready made společnosti

Co se rychlosti týče, trvá koupě a následný převod ready made společnosti na nového majitele stejně dlouho jako založení s.r.o. ve dříve uvedené běžné (nekomplikované) variantě. Proč tedy během pár hodin kupovat „second hand“, když můžete mít společnost vlastní, čistou a doopravdy bez historie?

Jednoduchost ready made společnosti

Koupě ready made společnosti nemusí být ani snadná. Vzhledem k množství firem, jež tuto službu nabízejí, strávíte dost času vybíráním vhodného prodejce, načež budete určitě ještě ověřovat, zda někdo není levnější, zda má dobré reference, není za ním neprůhledná společnost ze zahraničí, a to může být především pro nezkušené, začínající podnikatele docela oříšek.

Cena ready made společnosti

Kolik vlastně stojí ready made společnost? Její založení stojí málo, její prodej stojí víc a co ten rozdíl? To je zisk prodejce. Vyplatí se tedy kupovat? Cena se odvíjí od řady faktorů – jednak je to doba, po kterou ready made firma „působí“ (čím delší historie, tím vyšší cena), jednak od výše základního kapitálu nebo od registrace k DPH. A svou roli hraje samozřejmě také cenová politika prodejce. Na internetu pak najdete nabídky pohybující se od tisíců až po statisíce korun. Cena za ready made společnost je tvořena u každého prodejce několika různými faktory, u notářů je to vždy notářský tarif, předpis, který vydává Ministerstvo spravedlnosti.

Vždy si ovšem ověřte, co všechno cena zahrnuje. Může se totiž stát, že nízká cena zdaleka nebude konečná.

Založení s.r.o. rychle, levně a bezpečně

Existuje vůbec nějaká jiná možnost, jak snadno přijít ke společnosti s ručením omezeným? Dobrou zprávou je, že ano. Založte si ji sami, respektive obraťte se na nejbližšího notáře. S jeho pomocí vyřídíte často během jediného dne všechny potřebné dokumenty (od společenské smlouvy/zakladatelské listiny přes živnostenské oprávnění až po zápis do obchodního rejstříku aj.). Podnikat můžete začít prakticky obratem – bez zbytečných průtahů a čekání.

Díky využití služeb profesionála v podobě notáře máte vždy jistotu, že založení vašeho „eseróčka“ proběhne bez komplikací a bezpečně – zcela v souladu s platnou legislativou. Nebudete se tedy muset bát, že byste něco opomněli, notář všechny dokumenty připraví nebo je před zápisem společnosti do obchodního rejstříku překontroluje a v elektronické podobě zašle soudu.

Co se ceny za založení společnosti s ručením omezeným u notáře týče, pak se jedná o bezkonkurenčně nejlevnější způsob. Nepotřebujete totiž žádné zprostředkovatele, kteří stejně služby notáře musejí využít (a následně vám je naúčtují).

Více se o založení s.r.o. u notáře dočtete v článku Postup, jak založit s.r.o. krok za krokem