Ready made

Ready made společnost vs. nové s.r.o. od notáře

Zní to skoro jako pohádka – chcete začít podnikat, toužíte po vlastním „eseróčku“, ale nemáte čas ani chuť obíhat úřady. Využijete proto nabídky na koupi hotové, tedy ready made společnosti. Ovšem praxe může mít do pohádky často hodně daleko, nejlevnější nabídka se umí prodražit a lákavé nabídky málokdy upozorňují na rizika.

Proč byste měli koupi ready made společnosti raději zvážit, co všechno vám může hrozit a existuje bezpečnější a výhodnější alternativa?

Začněte podnikat rychleji, levněji a bez rizika. Založte si vlastní s.r.o.!

Založit s.r.o. online
Ready made společnost vs. nové s.r.o. od notáře

Co je ready made společnost

Co si vlastně pod pojmem ready made společnost představit? Jedná se o společnost založenou v minulosti, která vznikla čistě za účelem prodeje. Je zapsaná v obchodním rejstříku, má přidělené IČO, zvolený název, sídlo, svého jednatele, společníka a obvykle plně splacený základní kapitál. Nevyvíjí však žádnou obchodní činnost, a je tak v podstatě jen jakousi prázdnou schránkou, která čeká na převzetí novým majitelem.

Ready made společnosti si podnikatelé často kupují i proto, aby je využili jako tzv. SPV společnosti. Ty slouží k ochraně mateřské společnosti před rizikem a přávnímu oddělení aktiv například u velkých developerských projektů.

Popularita ready made společností vyplývá ze skutečnosti, že řada podnikatelů žije v představě o složitosti a zdlouhavosti administrativního procesu, který je spojen se založením nové společnosti s ručením omezeným (případně akciové společnosti, pro které ready made společnosti rovněž existují). Ostatně prodejci ready made společností tyto obavy často ještě přiživují.

Ve skutečnosti však existují snazší, rychlejší a také bezpečnější cesty k vlastnímu „eseróčku“. Navíc pořízení ready made firmy s sebou nese i některá nepříjemná rizika.

Důvěryhodnost ready made? Jak pro koho…

Řada prodejců ready made společností argumentuje, že čím déle je společnost zapsaná v obchodním rejstříku, tím důvěryhodněji působí (vždyť už je na trhu několik let). Ovšem v praxi se může stát, že se podnikatel setká s klientem, jemuž stačí jediný pohled do rejstříku, aby zjistil, že ona historie společnosti se skládá v podstatě z čekání na nového majitele. A to může v jeho očích způsobit spíše nedůvěru k dané společnosti.

Podobné rozčarování (ovšem často s horšími následky) může čekat podnikatele, který si ready made společnost pořídí za účelem snazšího získání úvěru (opět díky delší historii firmy). Banka si opět skutečnost ověří v obchodním rejstříku a může se stát, že bude přidělení finančních prostředků posuzovat mnohem přísnějším okem.

Rizika ready made společností

Ačkoli by měla být ready made firma zcela bez závazků, můžete narazit i na nesolidní prodejce nabízející společnosti, které nejsou tak zcela bez historie. Cena je skvělá, jednání rychlé a společnost „zaručeně“ čistá, předchozí majitel to přece tady písemně potvrdil, než odjel do zahraničí. Ačkoli se technicky vzato v takovém případě o ready made nejedná, víte, jak to poznat? Nový majitel spoléhá na mnoho ujištění. A pak jej může čekat nepříjemné překvapení například v podobě věřitele, který po něm požaduje splacení dluhu! I s takovými případy už se české soudy setkaly.

Osoba, která je zapsaná v obchodním rejstříku jako společník, už společníkem být nemusí. Jenom nebyl tento údaj v obchodním rejstříku změněn nebo k převodu došlo den předem. A nemusí se jednat o úmysl, i omyly se stávají.

Jistě, vše má své řešení, ale chcete začít podnikání tím, že čekáte, až se „to“ vyřeší?

Ready made společnost: opravdu nejlevnější a nejrychlejší cesta k vlastní s.r.o.?

Vraťme se ještě k často opakovaným slibům prodejců ready made společností, že zakoupení již hotové firmy představuje nejrychlejší, nejsnazší a nejlevnější způsob, jak přijít k vlastnímu „eseróčku“. Ve skutečnosti to nemusí platit ani v jednom deklarovaném bodě.

Rychlost ready made společnosti

Co se rychlosti týče, trvá koupě a následný převod ready made společnosti na nového majitele stejně dlouho jako založení s.r.o. ve dříve uvedené běžné (nekomplikované) variantě. Proč tedy během pár hodin kupovat „second hand“, když můžete mít společnost vlastní, čistou a doopravdy bez historie?

Jednoduchost ready made společnosti

Koupě ready made společnosti nemusí být ani snadná. Vzhledem k množství firem, jež tuto službu nabízejí, strávíte dost času vybíráním vhodného prodejce, načež budete určitě ještě ověřovat, zda někdo není levnější, zda má dobré reference, není za ním neprůhledná společnost ze zahraničí, a to může být především pro nezkušené, začínající podnikatele docela oříšek.

Cena ready made společnosti

Kolik vlastně stojí ready made společnost? Její založení stojí málo, její prodej stojí víc a co ten rozdíl? To je zisk prodejce. Vyplatí se tedy kupovat? Cena se odvíjí od řady faktorů – jednak je to doba, po kterou ready made firma „působí“ (čím delší historie, tím vyšší cena), jednak od výše základního kapitálu nebo od registrace k DPH. A svou roli hraje samozřejmě také cenová politika prodejce. Na internetu pak najdete nabídky pohybující se od tisíců až po statisíce korun. Cena za ready made společnost je tvořena u každého prodejce několika různými faktory, u notářů je to vždy notářský tarif, předpis, který vydává Ministerstvo spravedlnosti.

Vždy si ovšem ověřte, co všechno cena zahrnuje. Může se totiž stát, že nízká cena zdaleka nebude konečná.

Chcete koupit ready made společnost? Založte si raději vlastní s.r.o.!

Existuje vůbec nějaká jiná možnost, jak snadno přijít ke společnosti s ručením omezeným? Dobrou zprávou je, že ano. Založte si ji sami, respektive obraťte se na nejbližšího notáře. S jeho pomocí vyřídíte často během jediného dne všechny potřebné dokumenty (od společenské smlouvy/zakladatelské listiny přes živnostenské oprávnění až po zápis do obchodního rejstříku aj.). Podnikat můžete začít prakticky obratem – bez zbytečných průtahů a čekání.

Díky využití služeb profesionála v podobě notáře máte vždy jistotu, že založení vašeho „eseróčka“ proběhne bez komplikací a bezpečně – zcela v souladu s platnou legislativou. Nebudete se tedy muset bát, že byste něco opomněli, notář všechny dokumenty připraví nebo je před zápisem společnosti do obchodního rejstříku překontroluje a v elektronické podobě zašle soudu.

Co se ceny za založení společnosti s ručením omezeným u notáře týče, pak se jedná o bezkonkurenčně nejlevnější způsob. Nepotřebujete totiž žádné zprostředkovatele, kteří stejně služby notáře musejí využít (a následně vám je naúčtují).

Založit s.r.o. online

Nejrychlejší a nejlevnější založení s.r.o. přímo u Notářské komory České republiky

Jak tedy postupovat při založení společnosti s ručením omezeným?

  1. V prohlížeči otevřete stránku s adresou https://www.nkcr.cz/sro-online-informace
    Bude vhodné připravit si základní údaje o společnosti, kterou chcete založit a o osobách budoucích společníků a jednatelů. Pokud máte platný elektronický podpis (uznávaný nebo kvalifikovaný), můžete je v procesu sepsání zápisu využít.
  2. Přihlásíte se pomocí bankovní identity nebo Identity občana
    Tyto možnosti zahrnují široké spektrum způsobů přihlášení. V rámci Identity občana se počítá rovněž s možností, že notářský zápis na dálku mohou sepisovat také občané z jiných zemí EU (úroveň záruky prostředku pro elektronickou identifikaci „vysoká“).
  3. Potvrďte své kontaktní údaje
    Jde pouze o jméno, příjmení, e-mail a telefon.
  4. Následuje výběr notáře a volba jazyka
    Můžete si zvolit svého notáře. Pokud nevyžadujete konkrétního notáře, může vám jej systém přidělit z těch, kteří jsou zrovna on-line. Můžete upřesnit, ze kterého regionu chcete notáře vybírat, případně zvolit jazykovou preferenci.
  5. Vyplňte do formuláře základní údaje o požadované společnosti
    Jde o název, sídlo, předmět podnikání, jednatele, způsob jednání a společníky, ke kterým můžete dopsat výši jejich vkladu a podílu ve společnosti. Vše můžete dodatečně doplnit nebo změnit. Aplikace umožní notáři tyto údaje zkontrolovat a případné nesrovnalosti s vámi vyřešit. K dispozici je rovněž nápověda.
  6. Souhlas s poskytnutím údajů
    Aplikace vás spojí s konkrétním notářem, kterého jste si vybrali nebo zavolá několika notářům, kteří splňují zadaná kritéria. Před navázáním spojení udělíte souhlas, aby notář mohl vaše údaje vidět.
  7. Příprava a podpis dokumentů
    S notářem vstoupíte do virtuální jednací místnosti (videokonference), ve které si můžete vzájemně vyměňovat dokumenty, konzultovat jejich obsah a podepisovat je. Na základě nich poté notář společnost zapíše do rejstříku.
    V současné době je nezbytné, abyste měli (již dříve vystavený) vlastní elektronický podpis, jinak nebude možné notářský zápis na dálku podepsat.
    V pilotním provozu od března 2022 je nyní spuštěna možnost vydání kvalifikovaného certifikátu přímo notářem, pokud žádný nemáte, v procesu on-line zakládání. Tato možnost je dostupná pouze u vybraných notářů.
  8. Úhrada
    O úhradu se postará platební brána, která nabízí standardní způsoby placení, jaké se běžně používají při nakupovaní a placení v internetových obchodech. Podrobnější informace k on-line platbám zde.

Více se o založení s.r.o. u notáře dočtete v článku Postup, jak založit s.r.o. krok za krokem.

Založit s.r.o. online
Skip to content