Přehledně: podmínky pro založení a provoz kadeřnictví či holičství

Přehledně: podmínky pro založení a provoz kadeřnictví či holičství

Je vaším snem založit si vlastní kadeřnictví nebo holičství? Pak se připravte na to, že než nůžkami vylepšíte účes prvního klienta, čeká vás trocha té administrativy, zařizování a několik důležitých rozhodnutí, abyste splnili všechny podmínky pro provoz a založení kadeřnictví. Zjistěte, jaké to jsou.   

Jakou zvolíte formu podnikání?

Jedním z prvních kroků by mělo být zamyšlení nad tím, jakou formu podnikání zvolíte. Podnikat můžete jako OSVČ, nebo si založit “eseróčko” (případně akciovou společnost). Každá z variant má svého výhody a nevýhody a nejde tak jednoduše určit, jaká bude optimální zrovna pro vaši situaci. V obecné rovině lze ale říct, že pokud s podnikáním začínáte, budete v něm figurovat jen vy sami, neočekáváte velké obraty a chcete mít co nejméně práce se všemi administrativními i finančními záležitostmi, pak zvažte založení živnosti. Jestliže ale budete podnikat s další osobou, máte se svým byznysem velké plány a nechcete ručit celým svým majetkem, pak pro vás nejspíš bude vhodnější založení s.r.o. 

Živnostenský list a odborná způsobilost

Ať už se ale rozhodnete pro kteroukoliv formu podnikání, neobejdete se bez živnostenského listu. Holičství a kadeřnictví spadá mezi živnosti ohlašovací řemeslné, pro jejichž získání je potřeba odborná kvalifikace. Tu můžete prokázat např. výučním listem, maturitou, rekvalifikací nebo šestiletou praxí v oboru. Pokud tyto podmínky nesplňujete, můžete najít odpovědného zástupce (garanta), který podmínkám kvalifikace vyhovuje.   

Obsahová náplň pro živnost holičství, kadeřnictví dle nařízení vlády č. 278/2008 Sb.:

Zhotovování pánských, dámských a dětských účesů zahrnující zejména provádění plastických, tupých nebo speciálních módních střihů vlasů, mytí vlasů a jejich tvarování vodovou, foukanou, trvalou a jinou ondulací, odbarvování, tónování, melírování a barvení vlasů. Holení vousů a úprava knírů a plnovousů střihem a jejich tónování a barvení. Barvení obočí. Provádění různých druhů masáží vlasové pokožky s použitím kosmetických přípravků. Preparace, prodlužování, zhušťování a regenerace vlasů. Úprava řas a obočí. Tvorba vývojových střihů a účesů. V rámci živnosti lze dále provádět zhotovování jednoduchých vlásenek (polovlásenek), vlasových doplňků a příčesků.

Zdroj: Freepik.com

Pro získání živnosti je třeba vedle odborné způsobilosti splnit tyto podmínky:

 • bezúhonnost
 • svéprávnost
 • věk min. 18 let
 • zaplacení správního poplatku ve výši 1000 Kč

Pokud se rozhodnete pro založení s.r.o., obraťte se na notáře, který vám pomůže splnit všechny náležitosti a ušetří tak čas i starosti. Čeká vás totiž dále:

Co dalšího k založení a provozu kadeřnictví potřebujete?

Řešit budete muset také prostor, kde budete svou činnost provozovat. Ten totiž musí být jako kadeřnictví zkolaudovaný. Pokud tomu tak není, bude třeba žádat o změnu užívání. Písemná žádost podložená projektovou dokumentací s půdorysem a popisem prostor se zasílá na krajskou hygienickou stanici, následně bude potřeba souhlas stavebního úřadu a také hasičů.  

Projektová dokumentace by měla obsahovat:

 • způsob větrání, osvětlení a vytápění
 • dodávku pitné a teplé vody
 • napojení na kanalizaci
 • popis úpravy podlah a povrchů
 • zařizovací předměty (WC, umyvadlo, dřez…)

Dále bude třeba vytvořit a nechat hygienickou stanicí schválit provozní řád. Ten by měl dle zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví zahrnovat:

 • podmínky činnosti 
 • použití strojů, přístrojů a dalších zařízení 
 • zásady prevence vzniku infekčních a jiných onemocnění, ke kterým by mohlo dojít nesprávně poskytnutou službou, včetně podmínek dezinfekce a sterilizace 
 • zásady osobní hygieny zaměstnanců a ochrany zdraví spotřebitele
 • způsob zacházení s prádlem a očisty prostředí provozovny

Tím ale vaše práce nekončí. Zmínili jsme nezbytné administrativní úkony, ale týkat se vás bude dále samozřejmě i finanční nebo marketingové plánování, abyste svůj kadeřnický salon naplno rozjeli a přilákali první zákazníky. 

Související články k tématu:

Skip to content