Je vaším snem založit si vlastní kadeřnictví nebo holičství? Pak se připravte na to, že než nůžkami vylepšíte účes prvního klienta, čeká vás trocha té administrativy, zařizování a několik důležitých rozhodnutí, abyste splnili všechny podmínky pro provoz a založení kadeřnictví. Zjistěte, jaké to jsou.
Jakou zvolíte formu podnikání?
Jedním z prvních kroků by mělo být zamyšlení nad tím, jakou formu podnikání zvolíte. Podnikat můžete jako OSVČ, nebo si založit “eseróčko” (případně akciovou společnost). Každá z variant má svého výhody a nevýhody a nejde tak jednoduše určit, jaká bude optimální zrovna pro vaši situaci. V obecné rovině lze ale říct, že pokud s podnikáním začínáte, budete v něm figurovat jen vy sami, neočekáváte velké obraty a chcete mít co nejméně práce se všemi administrativními i finančními záležitostmi, pak zvažte založení živnosti. Jestliže ale budete podnikat s další osobou, máte se svým byznysem velké plány a nechcete ručit celým svým majetkem, pak pro vás nejspíš bude vhodnější založení s.r.o.
Živnostenský list a odborná způsobilost
Ať už se ale rozhodnete pro kteroukoliv formu podnikání, neobejdete se bez živnostenského listu. Holičství a kadeřnictví spadá mezi živnosti ohlašovací řemeslné, pro jejichž získání je potřeba odborná kvalifikace. Tu můžete prokázat např. výučním listem, maturitou, rekvalifikací nebo šestiletou praxí v oboru. Pokud tyto podmínky nesplňujete, můžete najít odpovědného zástupce (garanta), který podmínkám kvalifikace vyhovuje.
Obsahová náplň pro živnost holičství, kadeřnictví dle nařízení vlády č. 278/2008 Sb.:
Zhotovování pánských, dámských a dětských účesů zahrnující zejména provádění plastických, tupých nebo speciálních módních střihů vlasů, mytí vlasů a jejich tvarování vodovou, foukanou, trvalou a jinou ondulací, odbarvování, tónování, melírování a barvení vlasů. Holení vousů a úprava knírů a plnovousů střihem a jejich tónování a barvení. Barvení obočí. Provádění různých druhů masáží vlasové pokožky s použitím kosmetických přípravků. Preparace, prodlužování, zhušťování a regenerace vlasů. Úprava řas a obočí. Tvorba vývojových střihů a účesů. V rámci živnosti lze dále provádět zhotovování jednoduchých vlásenek (polovlásenek), vlasových doplňků a příčesků.
Pro získání živnosti je třeba vedle odborné způsobilosti splnit tyto podmínky:
- bezúhonnost
- svéprávnost
- věk min. 18 let
- zaplacení správního poplatku ve výši 1000 Kč
Pokud se rozhodnete pro založení s.r.o., obraťte se na notáře, který vám pomůže splnit všechny náležitosti a ušetří tak čas i starosti. Čeká vás totiž dále:
- příprava veškeré dokumentace a výpisů
- sepsání zakladatelské listiny (nebo společenské smlouvy)
- zápis do obchodního rejstříku
Co dalšího k založení a provozu kadeřnictví potřebujete?
Řešit budete muset také prostor, kde budete svou činnost provozovat. Ten totiž musí být jako kadeřnictví zkolaudovaný. Pokud tomu tak není, bude třeba žádat o změnu užívání. Písemná žádost podložená projektovou dokumentací s půdorysem a popisem prostor se zasílá na krajskou hygienickou stanici, následně bude potřeba souhlas stavebního úřadu a také hasičů.
Projektová dokumentace by měla obsahovat:
- způsob větrání, osvětlení a vytápění
- dodávku pitné a teplé vody
- napojení na kanalizaci
- popis úpravy podlah a povrchů
- zařizovací předměty (WC, umyvadlo, dřez…)
Dále bude třeba vytvořit a nechat hygienickou stanicí schválit provozní řád. Ten by měl dle zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví zahrnovat:
- podmínky činnosti
- použití strojů, přístrojů a dalších zařízení
- zásady prevence vzniku infekčních a jiných onemocnění, ke kterým by mohlo dojít nesprávně poskytnutou službou, včetně podmínek dezinfekce a sterilizace
- zásady osobní hygieny zaměstnanců a ochrany zdraví spotřebitele
- způsob zacházení s prádlem a očisty prostředí provozovny
Tím ale vaše práce nekončí. Zmínili jsme nezbytné administrativní úkony, ale týkat se vás bude dále samozřejmě i finanční nebo marketingové plánování, abyste svůj kadeřnický salon naplno rozjeli a přilákali první zákazníky.
Související články k tématu:
- Co je potřeba k založení živnosti?
- Výhody a nevýhody s.r.o. oproti živnosti
- Společnost na klíč: výhody a nevýhody
- Postup, jak založit s.r.o. krok za krokem
- Povinnosti společnosti s ručením omezeným
- Vklad do společnosti s ručením omezeným
- Orgány společnosti s ručením omezeným
- Výhody a nevýhody společnosti s ručením omezeným
- Pozastavení, obnovení a ukončení živnosti
- Vklad do společnosti s ručením omezeným
- Jak dlouho trvá založení s.r.o.