Zprostředkování obchodu a služeb a Velkoobchod a maloobchod jako s.r.o.

Zprostředkování obchodu a služeb a Velkoobchod a maloobchod jako s.r.o.

Přemýšlíte, že se konečně pustíte do podnikání? Pokud se budete zaměřovat na nákup a prodej zboží, možná uvažujete nad obory živností „Zprostředkování obchodu a služeb” nebo „Velkoobchod a maloobchod”. V obou případech jde o živnosti volné, což znamená, že k jejich provozování nepotřebujete žádné odborné znalosti a získat je může každý, kdo splní základní podmínky, tedy plnoletost, svéprávnost a bezúhonnost. Abyste zjistili, jaká z těchto živností pro vás bude optimální, podíváme se na ně blíže, a zároveň poradíme, jak je provozovat jako s.r.o.

Obor 47. Zprostředkování obchodu a služeb

Rozsah činností, které lze v rámci tohoto oboru provádět, vyplývá do značné míry už z jeho názvu. Můžete tedy zprostředkovávat nejrůznější služby a nákup a prodej movitých věcí. Pro přesnější definici nakoukneme do Nařízení vlády 278/2008 Sb, které obsahovou náplň oboru definuje takto:

Zprostředkování nákupu a prodeje věcí movitých, včetně případného provádění obchodních transakcí na účet jiných nebo v zastoupení jiného. Zprostředkování služeb v dopravě (dopravní dispečink a podobně), v oblasti řemeslných prací (například rychlých služeb zámečníků, instalatérů a podobně), zprostředkování stavebního spoření, zprostředkování úvěrů (například pro podnikatelské účely), zahraničně-studijních pobytů (například jazykových kurzů, au-pair) a zprostředkování jiných služeb. Činnost agentů nebo agentur zastupujících jiné osoby za účelem získání účasti v hraných filmech, divadelních představeních, koncertech nebo jiných druzích uměleckých a zábavních představení, vyhledávání nakladatelů či výrobců knih, divadelních her, uměleckých výtvarných děl a podobně.

Důležité je zmínit, že tento obor neumožňuje zprostředkovávat prodej čehokoliv, co vás napadne. Výjimky se týkají například nemovitostí, pojišťovnictví nebo zájezdů. Všechny je najdete přímo ve vládním nařízení. 

Foto: Freepik.com

Obor 48. Velkoobchod a maloobchod

Tento obor vás bude zajímat třeba v případě, že uvažujete nad rozjetím e-shopu. Jen pro upřesnění, rozdíl mezi velkoobchodem a maloobchodem spočívá zjednodušeně v tom, že velkoobchodní prodejci nakupují zboží (často rovnou od výrobců) s cílem prodat jej dalším prodejcům, zatímco maloobchodní prodejci jej dále prodávají konečným zákazníkům. Rozdělení však nemusí platit stoprocentně a dnes je běžné, že firmy pracují oběma způsoby. 

Co všechno pod tento obor spadá? Pojďme se opět podívat do Nařízení vlády 278/2008 Sb.:

Činnosti spojené s nákupem a prodejem zboží za účelem jeho dalšího prodeje k další podnikatelské činnosti (velkoobchod) a činnosti spojené s nákupem a prodejem zboží za účelem jeho prodeje přímému spotřebiteli a prodej tohoto zboží (maloobchod). Obsluha čerpacích stanic, zabezpečování provozování čerpacích stanic v souladu s bezpečnostními, hasičskými, ekologickými předpisy a českými technickými normami, zajišťování drobných poradenských služeb ve vztahu k prodávanému sortimentu.

I v tomto případě je dobré vědět, že není možné prodávat a nakupovat libovolné zboží. Výjimky se týkají například střelných zbraní, kulturních památek, hospodářských zvířat, lihu a lihovin nebo zastavárenské činnosti. Opět je všechny najdete přímo ve vládním nařízení. 

Jak založit s.r.o. pro obory Zprostředkování obchodu a služeb a Velkoobchod a maloobchod?

Pokud nechcete podnikat jako OSVČ, můžete se rozhodnout i pro založení s.r.o. Hlavní předností tohoto způsobu je, že za své závazky ručíte pouze do výše nesplacených vkladů. Kdežto jako osoba samostatně výdělečně činná ručíte celým svým majetkem, což může způsobit komplikace. Dalším kladem jsou i širší možnosti daňové optimalizace. Ne vždy to ale je to nejlepší řešení, a tak se vyplatí zvážit všechny výhody a nevýhody společnosti s ručením omezeným

A co dělat, pokud se nakonec rozhodnete pro založení s.r.o.? Nejrychlejším a cenově nejméně náročným řešením bude obrátit se na notáře. Ačkoliv se vše může zdát na první pohled komplikované (a nahrávají tomu i mnohé mýty a předsudky), není tomu tak. Notář vás celým procesem provede a poradí s přípravou veškeré dokumentace, sepsáním zakladatelské listiny i zápisem do obchodního rejstříku. Vše může být hotové už během pár hodin. 

Související články k tématu:

Skip to content