Založení firmy určené k hostinské činnosti (provozu restaurace)

Založení firmy určené k hostinské činnosti (provozu restaurace)

Máte v plánu založit vlastní restauraci, bar, kavárnu nebo třeba stánek s jídlem? Pak se připravte na velkou časovou i finanční investici a také spoustu zařizování, abyste splnili všechny podmínky, které hostinská činnost vyžaduje. Poradíme, na co nezapomenout. 

Co je potřeba k provozu restaurace a hostinské činnosti?

Když pomineme nezbytné kroky, jako je dobrý nápad nebo podnikatelský plán, je jednou z dalších věcí, bez které se určitě neobejdete, živnostenské oprávnění. Hostinská činnost spadá mezi živnosti ohlašovací řemeslné a budete tak muset prokázat svou odbornou kvalifikaci. K tomu poslouží doklad o vzdělání v daném oboru (výuční list, maturita apod.), rekvalifikace či šestiletá praxe. Případně můžete využít odpovědného zástupce, který bude jakýmsi vaším garantem. 

Dále k získání živnosti potřebujete splnit tyto podmínky:

  • bezúhonnost
  • svéprávnost
  • věk min. 18 let
  • zaplacení správního poplatku ve výši 1000 Kč

Pokud všechny podmínky splňujete, můžete o živnost zažádat na kterémkoliv živnostenském úřadě, nebo vše vyřešit elektronicky či poštou.  

A co všechno tato živnost umožňuje? Odpoví obsahová náplň pro hostinskou činnost dle nařízení vlády č. 278/2008 Sb.:

Činnosti spočívající v přípravě a prodeji pokrmů a nápojů k bezprostřední spotřebě v provozovně, v níž jsou prodávány.

V rámci živnosti je možno poskytovat ubytování ve všech ubytovacích zařízeních (například hotel, motel, kemp, ubytovna) a v bytových domech, rodinných domech nebo ve stavbách pro rodinnou rekreaci. Pokud zůstane zachována povaha živnosti, lze provádět prodej pomocí automatů (nápojové, občerstvovací), doplňkový prodej (například tabákové výrobky, upomínkové předměty, základní hygienické potřeby), prodej pokrmů a nápojů přes ulici, půjčování novin a časopisů, půjčování stolních společenských her (například karty, šachy), provozování her (například kulečník, bowling). 

Foto: Freepik.com

Nezapomeňte, že pod tuto činnost automaticky nespadá prodej lihovin. Pokud tedy budete chtít prodávat také alkoholické nápoje s obsahem alkoholu vyšším než 15 %, neobejdete se bez koncese k prodeji alkoholu. I o tu zažádáte na živnostenském úřadě, případně elektronickou cestou či poštou. 

Dříve platila také povinnost vyřídit si pro práci s potravinami potravinářský průkaz. Ten byl však začátkem července 2023 zrušen.   

Jak založit firmu k hostinské činnosti?

Než se do podnikání pustíte, budete muset vyřešit ještě jednu důležitou otázku, a to zda budete podnikat jako OSVČ, nebo si založíte s.r.o. (případně akciovou společnost). V případě malého stánku, kde budete převážně pracovat jen vy a neplánujete vysoké obraty vám možná forma OSVČ postačí, ale pokud to myslíte vážně, budete podnikat s další osobou nebo osobami a nechcete ručit celým svým majetkem, nejspíš se přikloníte k “eseróčku”. Tento krok s sebou nese další náležitosti a povinnosti, proto doporučujeme obrátit se na notáře, který vás celým procesem provede a ušetří vás dalších starostí. 

Na co dalšího při zakládání restaurace nezapomenout?

K zásadním věcem hostinské činnosti patří také prostor. Ten musí být zkolaudovaný pro účely vašeho podnikání a splňovat veškeré hygienické a bezpečnostní požadavky. Pokud prostor pro vaši potřebu zkolaudovaný není, budete muset zažádat o změnu účelu. Připravte si k tomu projektovou dokumentaci pro stavební úřad, neobejdete se ani bez souhlasu hasičů a krajské hygienické stanice. Všechny náležitosti si také raději ověřte na příslušném úřadě. 

Ani tak ale vaše práce nekončí. Čeká vás mimo jiné také finanční nebo marketingové plánování, abyste přilákali a udrželi hosty. 

Související články k tématu:

Skip to content