Souhlas s umístěním sídla společnosti

Souhlas s umístěním sídla společnosti

Pokud se chystáte založit s.r.o., neobejdete se (vedle řady dalších náležitostí) bez souhlasu s umístěním sídla společnosti. Jestliže nemovitost, v níž chcete sídlit, vlastníte přímo vy, je situace o něco jednodušší, ale ani to neznamená, že se souhlasem zabývat nemusíte.

K čemu souhlas s umístěním sídla slouží?

Sídlo společnosti je nedílnou součástí společenské smlouvy, případně zakladatelské listiny. V těchto případech stačí uvedení názvu obce, v obchodním rejstříku je však zapotřebí uvést adresu kompletní. Souhlas s umístěním sídla slouží jako doložení právního důvodu pro užívání prostor, které mají jako sídlo sloužit.

Zdroj: Freepik

Zákon č. 304/2013 Sb. o veřejných rejstřících říká o doložení právního důvodu toto:

K doložení právního důvodu užívání prostor postačí písemné prohlášení vlastníka nemovitosti nebo jednotky, kde jsou prostory umístěny, popřípadě prohlášení osoby oprávněné s nemovitostí, bytem nebo nebytovým prostorem jinak nakládat, že s umístěním sídla osoby souhlasí. 

Náležitosti souhlasu s umístěním sídla

Formulář pro udělení souhlasu s umístěním sídla společnosti vám zajistí notář. Pokud jste majitelem nemovitosti vy sami, lze vše vyřešit až na společné schůzce. Pamatujte na to, že v případě, že nemovitost vlastní více vlastníků, je třeba zajistit souhlas od každého z nich. A platí to i u SJM, kdy je nutný souhlas obou manželů. 

Jaké údaje by v souhlasu s umístěním sídla neměly chybět?

  • jméno, příjmení, datum narození a bydliště vlastníka nemovitosti
  • přesná adresa nemovitosti
  • název společnosti
  • číslo listu vlastnictví a katastrální území, pod které území spadá
  • úředně ověřený podpis majitele nemovitosti

Při zápisu do obchodního rejstříku nesmí být souhlas starší než 3 měsíce. Důležitá je také přesná specifikace nemovitosti, a to nejlépe s číslem popisným i orientačním. V případě virtuálního sídla zajišťuje souhlas s umístěním poskytovatel. 

Související články k tématu

Skip to content