Jak založit malou firmu? 

Jak založit malou firmu? 

Rozhodli jste se konečně rozjet vlastní podnikání? Pak možná zpočátku nemáte vysoké cíle a zjišťujete, co obnáší založení malé firmy, v níž budete nejprve figurovat třeba jenom vy sami. V následujících řádcích vám poradíme, co zvážit a nepodcenit hned na startu a na co si dát pozor. 

Jaká je definice malé firmy?

Pojďme si nejprve ujasnit, co si vlastně pod pojmem “malý podnik” představit. Pomůžeme si definicemi Komise Evropského společenství, které berou v potaz počet zaměstnanců a roční obrat či bilanční sumu roční rozvahy. 

Podniky do 10 zaměstnanců s ročním obratem a nebo roční bilanční sumou do 2 milionů eur označuje definice jako mikropodniky. Společnosti do 50 zaměstnanců a s ročním obratem nebo bilanční sumou do 10 milionů eur pak jako malé podniky. Pro úplnost – za střední podnik je pak považována společnost do 250 zaměstnanců s ročním obratem do 50 milionů eur a nebo bilanční sumou roční rozvahy do 43 milionů eur. 

Tato vymezení mohou hrát roli například při žádostech o dotace nebo úvěry. 

Než se pustíte do dalších kroků

Ať už jsou vaše ambice ohledně vlastního podniku vysoké jakkoliv, základem by měl být kvalitní podnikatelský záměr, někdy také označovaný jako business plán. Ten vám pomůže vytyčit si hlavní cíle a směřování vaší činnosti. Nedílnou součástí by měly být co nejbližší informace k samotné společnosti (představení osob, které v ní budou figurovat, lokality, atd.), podrobný popis produktu či nabízených služeb, analýza trhu a konkurence, marketingový a finanční plán včetně zdrojů a časový harmonogram. Podrobněji jsme se této problematice věnovali v tipech, jak založit startup.  

Jak založit malou firmu?
Zdroj: Freepik

Jakou právní formu zvolit?

Jedním z prvních rozhodnutí, které budete muset udělat, je výběr vhodné právní formy. Nejčastěji se v případě malých firem jedná o dilema, zda podnikat jako fyzická, nebo právnická osoba. 

Nejoblíbenější je v tomto ohledu forma “eseróčka”, která je vhodná například v případě, že chcete podnikat s dalšími osobami a nechcete ručit celým svým majetkem. Možná vás od této formy odrazuje pocit, že je založení s.r.o. příliš složité a zdlouhavé. Ve skutečnosti ale vše zvládnete během chvilky, firmu si založíte třeba i online a obávat se nemusíte ani příliš vysokých nákladů na založení s.r.o. Se vším vám pomůže notář, který vás provede nezbytnými kroky. 

Pokud se do podnikání pouštíte sami a preferujete co nejjednodušší formu, možná pro vás bude lepší volbou živnost. Ta poskytuje výhodu v podobě nižší administrativní a finanční zátěže či větší flexibilitu ve výběru zisku. K založení živnosti postačí vyplnění jednoduchého formuláře a poplatek 1000 Kč. Vše lze vyřešit na živnostenském úřadě, případně i online.

Stále se nemůžete rozhodnout? Přečtěte si více o výhodách a nevýhodách s.r.o. oproti živnosti

Související články k tématu:

Skip to content