Výroba domácí kosmetiky se stala trendem a internet je plný nejrůznějších návodů a nápadů, jak na to. Jestliže si vyrábíte mýdla pro vlastní potřebu nebo je darujete známým, nic zvláštního řešit nemusíte. Jiná situace ale nastává, pokud byste chtěli své výrobky začít i prodávat. V tom případě se obrňte trpělivostí a připravte se na to, že bude třeba splnit nemalé množství podmínek.
Živnost pro výrobu a prodej kosmetiky získáte jednoduše
Prvním krokem, bez něhož se neobejdete, bude zřízení živnosti. V tomto ohledu vás potěšíme. Výroba kosmetiky spadá pod obor „Výroba chemických látek, vláken a přípravků a kosmetických prostředků“, což je živnost volná. To znamená, že pro její získání nepotřebujete odbornou kvalifikaci a může si tak o ni zažádat každý, kdo splní základní požadavky:
- bezúhonnost
- svéprávnost
- věk min. 18 let
- zaplacení správního poplatku ve výši 1000 Kč
Obsahová náplň pro Výrobu chemických látek, vláken a přípravků a kosmetických prostředků dle nařízení vlády č. 278/2008 Sb.:
Výroba chemických látek a směsí nebo předmětů, například plastů, syntetického kaučuku, nátěrových hmot, barviv a pigmentů, pracích prášků, chemických látek a směsí pro laboratorní účely. Výroba syntetického nekonečného vlákna, spřádacích kabelů, jednoduchých vláken, včetně vysoce houževnatých a tvarovaných přízí, monofilů, vláken, střiže, kabelů, vložek a pásků z celulózy a přírodních polymerů obsahujících dusík a dalších chemických umělých vláken. Zpracování základních organických a anorganických surovin, polotovarů a pomocných látek při výrobě polotovarů a jednotlivých druhů a forem tuhých i kapalných kosmetických přípravků, jejich modifikace a zušlechťování v různých technologických a tepelných režimech. Kosmetickými přípravky jsou látky nebo směsi podle přímo použitelného předpisu Evropské unie upravujícího kosmetické přípravky, například toaletní mýdla, přípravky do koupele, šampony na vlasy, barvy na vlasy, pleťové a tělové krémy, zubní pasty, přípravky na holení, dekorativní kosmetika, parfémy, přípravky na slunění, laky na nehty a odlakovače, přípravky na úpravu vlasů, přípravky pro vnější intimní hygienu. V rámci oboru činnosti lze provádět příslušné vývojové činnosti a laboratorní analýzy chemických látek a směsí pro výrobu kosmetických přípravků.
Obsahem činnosti není výroba nebezpečných chemických látek a chemických směsí nebo předmětů, paliv a maziv, syntetického a kvasného lihu, léčiv a hnojiv.
Podnikat v tomto oboru může jak fyzická, tak i právnická osoba. Můžete se tak rozhodnout, zda budete podnikat jako OSVČ, nebo si založíte s.r.o. Dobře promyslete všechny výhody a nevýhody s.r.o. oproti živnosti. Obecně určit to, jaké řešení bude nejlepším zrovna pro vaši situaci, totiž jednoduše nelze. Pro začátek a v případě, že svůj byznys budete rozjíždět sami, si nejspíš vystačíte s podnikáním na živnost. Pokud ale máte velké plány, chcete do podnikání přizvat i další osoby a nechcete ručit celým svým majetkem, možná pro vás bude “eseróčko” lepší volbou. V tomto případě bude nejjednodušší se obrátit na notáře, který vás celým procesem založení společnosti provede a pomůže s potřebnými kroky.
Co je a co není kosmetický přípravek?
Zatím jsme zmínili jen první fázi příprav. Než se pustíte do té další, je možná dobré si ujasnit, zda vaše výrobky skutečně jsou kosmetickými přípravky. Ty definuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009, o kosmetických přípravcích takto:
„Kosmetickým přípravkem“ je jakákoli látka nebo směs určená pro styk s vnějšími částmi lidského těla (pokožkou, vlasovým systémem, nehty, rty, vnějšími pohlavními orgány) nebo se zuby a sliznicemi ústní dutiny, výhradně nebo převážně za účelem jejich čištění, parfemace, změny jejich vzhledu, jejich ochrany, jejich udržování v dobrém stavu nebo úpravy tělesných pachů.
Pozor si dejte především na záměnu s léčivými přípravky nebo zdravotnickými prostředky, a to i v souvislosti s tvrzeními, která ke svým výrobkům budete připojovat.
Zřízení provozovny pro výrobu kosmetiky
Nyní už víte, co budete vyrábět, a můžete začít řešit otázku, kde bude výroba probíhat. Neobejdete se totiž bez vlastní výrobny, která bude pro tyto účely schválená. Budete potřebovat souhlas nejen od stavebního úřadu, ale také od hygieny a hasičů. Všechny náležitosti najdete v normě ČSN EN ISO 22716.
Zhodnocení bezpečnosti kosmetického výrobku (certifikace)
Než své výrobky začnete prodávat, musíte nechat otestovat jejich bezpečnost prostřednictvím tzv. zhodnocení bezpečnosti kosmetického výrobku ve vztahu ke zdraví fyzických osob. Tento krok vás bude stát i několik tisíc korun a je povinný. Testování provádějí pouze osoby se stanovenou kvalifikací (obrátit se můžete na Národní referenční centrum pro kosmetiku).
Ke každému svému produktu navíc budete muset doložit celou řadu dokumentů. Vedle názvu a složení jsou to také bezpečnostní listy ke každé obsažené látce včetně jejího detailního popisu a CAS čísla. Nezapomeňte také na procentuální tabulky, vzorek, seznam alergenů, etiketu s odpovídajícím obsahem (i ten upravuje nařízení Evropského parlamentu) a postup při výrobě. Pak už zbývá jen čekat na schválení.
Výrobek, který chcete prodávat na území EU, je třeba registrovat do evropského notifikačního portálu CPNP. Datum zahájení výroby následně nahlaste krajské hygienické stanici.
Související články k tématu:
- Přehledně: podmínky pro založení a provoz kadeřnictví či holičství
- Založení firmy určené k hostinské činnosti (provozu restaurace)
- Co je potřeba k založení živnosti?
- Výhody a nevýhody s.r.o. oproti živnosti
- Společnost na klíč: výhody a nevýhody
- Postup, jak založit s.r.o. krok za krokem
- Povinnosti společnosti s ručením omezeným
- Vklad do společnosti s ručením omezeným
- Orgány společnosti s ručením omezeným
- Výhody a nevýhody společnosti s ručením omezeným
- Pozastavení, obnovení a ukončení živnosti
- Vklad do společnosti s ručením omezeným
- Jak dlouho trvá založení s.r.o.