Insolvence
Pojem insolvence označuje situaci, kdy dlužník není schopen splácet své závazky vůči věřitelům. Dlužníkem přitom může být fyzická osoba, podnikatel i společnost. Často se ale insolvence používá také jako kratší označení insolvenčního řízení, tedy soudního řízení, jehož cílem je vypořádání dluhů a maximální možné uspokojení všech věřitelů.
Data o veškerých aktivních i ukončených insolvenčních řízeních naleznete ve veřejně dostupném insolvenčním rejstříku.
Řešení infolvence fyzické osoby
V případě fyzické osoby probíhá insolvence jedním ze dvou způsobů: oddlužením nebo konkursem.
Nejdůležitější podmínkou oddlužení je snaha dlužníka splatit co největší část svých závazků. Využít jej mohou také manželské páry společně.
Oddlužení má dvě formy: rychlejší a pomalejší. U rychlejšího oddlužení musí dlužník během tří let splatit alespoň 60 % z celkové dlužné částky, zbytek dluhů je mu věřiteli odpuštěn. Pomalejší oddlužení pak trvá pět let a dlužník musí zaplatit nejméně 30 % všech svých dluhů.
Další variantou je pak konkurs, jehož podstatou je prodej všeho movitého a nemovitého majetku dlužníka. Takto získané peníze pak dlužník použije k úhradě svých závazků věřitelům. Oproti oddlužení zde však zbývající dluhy nezanikají a věřitelé se nadále mohou domáhat jejich uhrazení prostřednictvím exekuce.
Řešení insolvence právnické osoby či podnikatele
U právnických osob a podnikatelů existují také dvě možné formy insolvence: konkurs a reorganizace.
Konkurs funguje stejně jako u fyzických osob. Majetková podstata dlužníka je kompletně zpěněžena a jsou z ní uhrazeny závazky. Neuspokojené pohledávky věřitelů rovněž nezanikají.
Druhým typem je reorganizace, při kterém se realizují ozdravná opatření a provoz dlužníkova podniku zůstává zachován. V tomto případě se obvykle pohledávky věřitelů uspokojují průběžně.